- 24 Haz 2020 - 05:07

Bugün Galata denilince

12. yüzyılın başlarında Cenevizlililer Doğu Roma İmparatorluğu’ndan, yani Bizans’tan, ticari imtiyazlar elde ederek Galata’da kendi yönetimlerini kurdular, kalelerini inşa ettiler.

forapost/Istanbul haber-Kozmopolit yapısı ve liman bölgesinde olması dolayısıyla Doğu Roma döneminden Osmanlı’nın son dönemlerine dek canlı bir yerleşim ve ticaret bölgesi olageldi. Günümüzde de güçlü bir çekim merkezidir. Bugün Galata denilince Galata Kulesi’nin çevresindeki sınırlı bölge anlaşılıyor ama eskiden, Haliç sahilindeki Kasımpaşa Deresi’nden başlayıp Boğaz sahilindeki Tophane’ye uzanan, üzerinde Galatasaray ve Beyoğlu’nun bulunduğu tepeyi de içine alan büyük bir alanın adıydı Galata.

İstanbul, Doğu Roma’nın başkenti olduğunda Galata da onun 13. mahallesi olmuştu. 12. yüzyılın başlarında Cenevizlililer Doğu Roma İmparatorluğu’ndan, yani Bizans’tan, ticari imtiyazlar elde ederek Galata’da kendi yönetimlerini kurdular, kalelerini inşa ettiler. Bugün Galata’da Büyük Hendek, Küçük Hendek ve Lüleci Hendek gibi isimlerle anılan sokaklar, bir zamanlar Ceneviz surlarının hendekleriydi gerçekten. İstanbul’un simgelerinden olan Galata Kulesi de 1339’da bu kale surlarının bir parçası olarak inşa edildi.

Fatih İstanbul’u fethettikten sonra Galata’yı doğrudan devlet idaresine bağladı. Ancak Cenevizliler, yürüttükleri büyük liman ticaretiyle İstanbul’un dünyaya açılan kapısıydı, bu nedenle Fatih onlara geniş ticari serbesti verdi. Tarihsel süreç içerisinde, bu ayrıcalıklardan yararlanmak isteyen yabancılar ve yabancı uyruğunu seçen gayrı müslimler bu bölgede toplanarak Galata’yı canlı bir ticaret merkezi haline getirdi. Burada iş tutan sarraflar, zaman zaman Osmanlı devletinin finansörleri oldular.

19. yüzyılda deniz ticareti ve bankacılığın çok gelişmesi ve Osmanlı ekonomisinin yabancıların denetimine girmesiyle, Galata’nın kozmopolit yapısı da pekişti. Avrupalı bankerler merkezlerini burada kurdular, çeşitli dinlere ait yapılar iç içe geçti, elçilik binaları burada inşa edildi. Öte yandan, 15. yüzyılın sonlarına doğru Osmanlı idaresi Galata’da Müslüman nüfusunu arttırmak üzere çalışmalar da yapmış; Bereketzade, Okçu Musa gibi Türk mahalleleri kurulmuştu. Galata 20. yüzyılın sonlarına kadar, pek çok finans kurumunun merkezi olma niteliğini sürdürdü. Bugün Perşembe Pazarı denilen ticaret bölgesiyle, tarihi ve turistik değeriyle canlı bir merkez olma vasfını korumaktadır. Çalışmaları sürmekte olan Galataport projesi, kruvaziyer gemileri için büyük ve konforlu bir terminal olma niteliğiyle Galata’nın çekim gücünü arttırmayı hedeflemektedir.


Kaynak:Smart Beyoglu

24 Haz 2020 - 05:07 - Yaşam


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Forapost - Doğru Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Forapost - Doğru Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Forapost - Doğru Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Forapost - Doğru Haber değil haberi geçen ajanstır.