DİSK'ten 1 Mayıs'a çağrı

Bu böyle gitmez" diyenleri hak, hukuk, adalet, emek, barış ve demokrasi mücadelesini 1 Mayıs'ta buluşturmanın zamanı olduğunun altını çizen DİSK Başkanlar Kurulu, işçi ve emekçilerin mücadelesinin bu sömürü düzenini değiştireceğini kaydetti.

DİSK'ten 1 Mayıs'a çağrı

Bu böyle gitmez" diyenleri hak, hukuk, adalet, emek, barış ve demokrasi mücadelesini 1 Mayıs'ta buluşturmanın zamanı olduğunun altını çizen DİSK Başkanlar Kurulu, işçi ve emekçilerin mücadelesinin bu sömürü düzenini değiştireceğini kaydetti.
DİSK Başkanlar Kurulu, Genel Merkez'de toplantısını gerçekleştirdi. Toplantının sonuç bildirgesini kamuoyuyla paylaşan DİSK Başkanlar Kurulu, 1 Mayıs'a çağırdı.
Enflasyonun rekor kırdığı ve her geçen gün eriyen ücretlerle milyonları hayatta kalma mücadelesi verdiği belirtilen bildirgede, TÜİK verileriyle bile enflasyonun yüzde 70'i aştığı kaydedildi.
'AYRICALIKLI ŞİRKETLER İHYA EDİLİYOR'
Halklar hayatta kalma mücadelesi verirken birilerinin servetine servet kattığının altı çizilen bildirgede, "Ülkeyi yönetenler bu ağır ekonomik koşullarda geçim mücadelesi veren halkı korumak yerine, zenginleri, bankaları ve sermayeyi koruyor. İşsize iş, yoksula aş yerine sermayeye teşvik adı altında servet aktarımı yapılıyor. Yandaş şirketlerin vergileri sıfırlanıyor. Dövize endeksli ihaleler ile ayrıcalıklı şirketler ihya ediliyor" denildi.
'SÖMÜRÜ VE ADALETSİZLİK BÖYLE GİTMEZ'
Bu düzende fakir daha fakir, zengin daha zengin olduğu belirtilen bildirgede, ülkeyi yönetenlerin tercihleriyle adaletsizliğin de büyüdüğü ifade edildi. Bu düzende her türlü ayrımcılığı, ırkçılığı, cinsiyetçiliği, düşmanlığı, nefreti ve bilim düşmanlığını yaymanın serbest ama hak, hukuk, adalet, demokrasi, barış, kardeşlik ve özgürlük dediğinde sabah evlerin basıldığı belirtilen bildirgede, "Bu düzende büyüyen adaletsizliğe karşı çıkmayalım diye demokratik haklarımız tamamen ortadan kaldırılıyor. İktidar ortakları, en küçük eleştiriye bile tahammülsüz, tehditlerle, saldırılarla veya hukuksuz ceza yöntemleriyle küçük çocuklardan yaşlılara kadar herkesi susturmaya çalışıyor. Evet, günlerin getirdiği zam, zulüm, baskı, sömürü ve adaletsizlik! Ancak bu böyle gitmez" denildi.
'TALEPLERİMİZ ORTAK'
İşçilerin insanca yaşanacak bir ücret için iş yerlerinde ve meydanlarda ayağa kalktığı, halkların zamlara karşı ülkenin dört bir yanında sesini yükselttiği kaydedilen bildirgede şu talepler sıralandı:
? "Elektrik, su, doğalgaz ve internet faturalarına yapılan zamlar geri alınmalı, faturalar tüm vergi ve kesintiden muaf tutulmalıdır.
? Yılın daha başında resmi enflasyon karşısında bile eriyen, açlık sınırının altına düşen, büyümeden pay alamayan asgari ücret başta olmak üzere tüm ücretler yeniden belirlenmelidir. En düşük emekli aylığı en az asgari ücret düzeyine çekilmeli, EYT'lilerin emeklilik hakları verilmelidir.
? Ücretlerin üzerindeki vergi yükü azaltılmalı, kâr ve faiz gelirlerinin daha çok vergilendirildiği, çok kazananın çok vergi verdiği adil bir vergi düzeni kurulmalıdır.
? Esnaf kuryelik/kendi hesabına çalışma/özel istihdam bürosu/taşeron adı altındaki tüm güvencesiz çalıştırma biçimlerine son verilmeli, herkese güvenceli istihdam sağlanmalıdır.
? İşçi sınıfının yaşadığı gelir kaybını telafi etmesinin en önemli yolu, sendika ve grevli toplu sözleşme hakkıdır. Sendikal hakların kullanımının önündeki tüm yasal ve fiili engeller kaldırılmalıdır.
'1 MAYIS'TA BULUŞALIM'
Şimdi "bu böyle gitmez" diyenleri, hak, hukuk, adalet, emek, barış ve demokrasi mücadelelerini 1 Mayıs'ta buluşturma zamanı olduğunun, işçi ve emekçilerin mücadelesinin bu düzeni değiştireceğinin altını çizen DİSK Başkanlar Kurulu, toplantıda aldıkları kararları da şu maddelerle açıkladı:
▪ 1 Mayıs 2022 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nün hayatın pahalı, emeğin ucuz olduğu adaletsiz düzene karşı 'Bu böyle gitmez' diyen mücadelelerin yükseltileceği bir süreç olarak örgütlenmesine,
▪ 25 Nisan-1 Mayıs 2022 tarihleri arasındaki haftanın sürekli-yaygın eylem ve etkinliklerin hayata geçirileceği '1 Mayıs haftası' olarak örgütlenmesine,
▪ 1 Mayıs 2022 Birlik, Mücadele ve Dayanışma Günü'nün, başta İstanbul/Taksim Meydanı olmak üzere, ülkenin dört bir yanında yaygın ve kitlesel biçimde kutlanması için çalışmaların ve girişimlerin başlatılmasına,
▪ Bu sürecin diğer emek- meslek örgütleri ve demokrasi güçleriyle beraber, akıl ve eylem birliği içerisinde yürütülmesine karar vermiştir."

05 Nis 2022 - 17:14 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Forapost - Doğru Haber Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Forapost - Doğru Haber hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Forapost - Doğru Haber editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Forapost - Doğru Haber değil haberi geçen ajanstır.