İzmir'de depreminde en az 4 kişi hayatını kaybetti, 152 yaralı var

İzmir'in Seferihisar ilçesinin açıklarında Ege Denizi'nde 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Depremde ilk belirlemelere göre en az dört kişi yaşamını yitirirken, yıkılan binalar olduğu açıklandı.

Forapost Haber Merkezi
Forapost Haber Merkezi Tüm Haberleri

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, en az dört kişinin yaşamını yitirdiğini ve toplam 120 kişinin depremden etkilendiğini açıkladı.

Koca, " İzmir'deki depremde ne yazık ki 4 vatandaşımız hayatını kaybetti. Toplamda 120 vatandaşımız depremden etkilendi. 38 ambulansımız, 35 UMKE ekibimiz ve 2 ambulans helikopterimiz olay yerinde" dedi.

Afet ve Acil Durum Başkanlığı ( AFAD), yaşamını yitirenlerden birinin boğulma sonucunda hayatını kaybettiğini bildirdi.

Yapılan diğer açıklamalarda da, İzmir'in Bornova, Bayraklı ve Seferihisar ilçelerinde yıkılan binalar olduğu belirtildi. Sosyal medyada paylaşılan görüntülerde, Seferihisar'da depremin ardından deniz suyunun yükselmesiyle sokakları su bastığı görüldü.

Çevre Şehircilik Bakanı Murat Kurum gazetecilere yaptığı açıklamada, enkaz altında kalan kişiler olduğunu ve kurtarma çalışmalarının başlatıldığını söyledi.

Kurum ayrıca, İzmir'e gitmek üzere Batman'daki programını yarıda kesti.

13'ü 4 üzerinde 33 artçı sarsıntı

AFAD, depremin moment büyüklüğünün (Mw) 6,6, derinliğinin de 17 kilometre olduğunu duyurdu.

Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi de Richter ölçeğine göre depremin büyüklüğünü 6,8 olarak açıkladı. ABD Jeolojik Araştırmalar Merkezi (USGS) de depremin büyüklüğünü 7,0 olarak verdi.

AFAD, ilk depreminin ardından Ege Denizi'nde 13'ünün büyüklüğü 4 üzerinde olmak üzere 33 artçı sarsıntı yaşandığını açıkladı.
Sosyal medya kullanıcıları, depremin İzmir, Bursa, Balıkesir ve İstanbul gibi yerlerde de hissedildiğini duyurdu.

İzmir'de depreminde en az 4 kişi hayatını kaybetti, 152 yaralı var

BBC Türkçe

30 Eki 2020 - 17:49 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Forapost Haber Merkezi