Kanal İstanbul Projesi mahkeme tarafından iptal edildi.

İBB, Kanal İstanbul Projesi için yapılan imar planı değişikliğine karşı dava açmıştı. Davanın sonucu belli oldu. AKP'nin İstanbul adayı Murat Kurum'un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevindeyken onay verdiği imar planı değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi.

İBB, Kanal İstanbul Projesi için yapılan imar planı değişikliğine karşı dava açmıştı. Davanın sonucu belli oldu. AKP'nin İstanbul adayı Murat Kurum'un Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevindeyken onay verdiği imar planı değişikliği mahkeme tarafından iptal edildi. Mahkeme, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı'nın yaptığı işlemin hukuka aykırı olduğuna karar verdi.

İstanbul 11. İdare Mahkemesi, Kanal İstanbul Projesi kapsamında planlanan Yenişehir Rezerv Yapı Alanı için hazırlanan imar planını iptal kararı verdi.

İmar planı, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından 15 Temmuz 2021 tarihinde onaylanmış ve 16 Temmuz 2021 tarihinden itibaren bir ay boyunca askıya çıkarılmıştı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), imar planının çevresel, sosyal ve ekonomik etkilerini dikkate almadığını, hukuka ve kamu yararına aykırı olduğunu ileri sürerek itiraz etmişti. Bakanlık, İBB'nin itirazını reddetmişti. Bunun üzerine İBB, imar planının yürütmesinin durdurulması ve iptali için dava açmıştı.

Mahkeme, imar planının hazırlanmasında gerekli usul ve esaslara uyulmadığı, planın dayanağı olan Kanal İstanbul Projesi'nin henüz kesinleşmediği, proje alanının sınırlandırılmasında bilimsel verilerin kullanılmadığı, planın çevre raporlarının eksik olduğu, planın kentleşme politikalarına uygun olmadığı gerekçeleriyle iptaline karar verdi.

14 Şub 2024 - 16:57 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Forapost Haber Merkezi