İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın kapısına kadar ilerledi

İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın kapısına kadar ilerledi; Washington Post, "Rehine anlaşması çok yakın" dedi İsrail-Hamas savaşı 39'uncu gününe girerken İsrail ordusu ile Hamas arasındaki çatışmalar ve Gazze'deki insani kriz devam ediyor

İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük hastanesi olan Şifa'nın kapısına kadar ilerledi; Washington Post, "Rehine anlaşması çok yakın" dedi
İsrail-Hamas savaşı 39'uncu gününe girerken İsrail ordusu ile Hamas arasındaki çatışmalar ve Gazze'deki insani kriz devam ediyor
İsrail-Hamas savaşı 39'uncu gününe girerken İsrail ordusu, Gazze'nin en büyük hastanesi Şifa'ya ulaştı. Şifa Hastanesi'nde onlarca bebek dahil olmak üzere yüzlerce hasta bulunuyor.

Gazze'deki Sağlık Bakanlığı, hastanede yaşanan enerji kesintisi nedeniyle son üç günde 3 prematüre bebeğin de arasında olduğu 32 kişinin hayatını kaybettiğini açıkladı. Ayrıca 7 Ekim'den bu yana Gazze'de 4 bin 630'u çocuk ve 3 bin 130'u kadın olmak üzere toplam 11 bin 240 Filistinli öldürüldü.

ABD'nin önde gelen gazetelerinden The Washington Post, Hamas'ın elinde tuttuğu kadın ve çocuk rehinelerin serbest bırakılması için bir anlaşmanın yakın olduğunu bildirdi. Gazeteye konuşan bir İsrailli yetkili, anlaşmanın detaylarının tamamlandığını ve kısa süre içinde duyurulacağını ifade etti.
Biden: Şifa korunmalı
ABD Başkanı Joe Biden, Gazze'deki en büyük hastanenin "korunması gerektiğini" belirtti ve İsrail güçlerine "daha az müdahaleci eylem" çağrısında bulundu.

Biden, "Umarım ve beklerim ki daha az müdahaleci eylemler göreceğiz" dedi.
Kuzeydeki hastaneler çalışmıyor
Gazze'deki Sağlık Bakanlığı ise kentin kuzeyindeki tüm hastanelerin yakıt yetersizliği nedeniyle "çalışmadığını" duyurdu.

BM'nin Filistinli mültecilere yardım kuruluşu UNRWA'nın başkanı Philippe Lazzarini, Gazze'ye yakıt girişine izin verilmediği takdirde kuruluşun Gazze'deki yardım faaliyetlerinin önümüzdeki iki gün içinde duracağı uyarısında bulundu.

Lazzarini, kuruluşun Gazze'deki yakıt stoklarının tükendiğini ve artık hastanelere yakıt sağlayamayacaklarını, kanalizasyon sistemlerini temizleyemeyeceklerini ve içme suyu dağıtamayacaklarını söyledi.

14 Kas 2023 - 11:30 - Dünya --- Okunma

Mahreç  Forapost Haber Merkezi