DİSK, ANKARA'YA DOĞRU YOL ALIYOR... ÇERKEZOĞLU, CORNING KABLO GREVİNDEKİ İŞÇİLERLE GÖRÜŞTÜ:

DİSK, ANKARA'YA DOĞRU YOL ALIYOR... ÇERKEZOĞLU, CORNING KABLO GREVİNDEKİ İŞÇİLERLE GÖRÜŞTÜ: “SENDİKAL HAKLARIN KORUNDUĞU VE EMEĞİN PAYLAŞILDIĞI BİR TÜRKİYE İÇİN BİRLİKTE MÜCADELE EDECEĞİZ”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “vergide adalet, gelirde adalet” çağrısıyla İstanbul’dan Ankara’ya yürüyüşünü sürdürüyor. Bugün Gebze’de 124 gündür grevde olan Corning Kablo işçilerini ziyaret eden Çerkezoğlu, “Bu ülkede eşitlik, adalet ve demokrasi için, 85 milyon vatandaşımızın ve işçi sınıfının ürettiği değerden hak ettiği payı alması için, insanca yaşayabileceğimiz sendikalı ve sendikal hakların güvence altına alındığı bir çalışma hayatı ve emeğin Türkiye’si için birlikte mücadele edeceğiz” diye konuştu.

“Vergide adalet, gelirde adalet” isteyen DİSK’in İstanbul’dan Ankara’ya başlattığı yürüyüş, bugün ikinci gününde Gebze’den devam etti. Burada DİSK’e bağlı Lastik-İş Sendikası üyesi Corning işçileriyle buluşan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emeklerini ve ekmeklerini korumak için direndiklerini ifade etti. Çerkezoğlu, şunları söyledi:

“TOPLU İŞ SÖZLEŞMELERİNDE ÇOK ZORLUKLARLA KARŞILAŞIYORUZ: Bizler bu iş yerlerinde, bu fabrikalarda yarattığımız değerden hak ettiğimiz payı almak için uğraşıyoruz. Bizler emeğimizin, alın terimizin karşılığını almak için uğraşıyoruz ama bu ülkede yöneticiler, işverenler, patronlar sürekli olarak düşük ücret politikalarıyla bizleri sendikasız, güvencesiz çalışmaya zorluyor, sendikalı olduğumuz iş yerlerinde de emeğimizin hakkını alabileceğimiz toplu iş sözleşmelerine ulaşmak konusunda bize çok engeller çıkarıyorlar. Sizler greve başladığınız ilk günden beri de sonraki günlerde de hep yanınızdaydık. Corning Kablo işçisi arkadaşlarımız bu fabrikada yarattıkları değeri kendi ailelerine ekmek olarak gönderebilmek için, çocuklarının geleceğini güvenceye alabilmek için DİSK’in bünyesinde, DİSK’in bayrağı altında, Lastik-İş Sendikamızda örgütlendiler. Toplu iş sözleşmesi sürecinde anlaşma sağlanamadığı için, işverenler yarattığımız değerden payımızı vermekte direndikleri için bu grev süreci başladı.

EMEĞİMİZE SAHİP ÇIKMAK EN ONURLU DAVRANIŞTIR: Bu dünyada en onurlu davranış, işçiler olarak bizim emeğimize, ekmeğimize sahip çıkmamızdır. Bu dünyada en onurlu, en saygın davranış, işçi sınıfının, bu ülkenin tüm değerlerini yaratanların emeğine sahip çıkmak için grev yapmaksa grev yapmak, mücadele etmekse mücadele etmek, sendikalı, örgütlü bir mücadeleyi sürdürmesidir. Bu yüzden Corning Kablo işçisi arkadaşlarımıza konfederasyonumuz adına sevgiyle, saygıyla selamlar gönderiyoruz. Bu mücadelede sonuna kadar desteklediğimizi belirtiyoruz. Corning Kablo arkadaşlarımız emeğinin hakkını alana kadar, emeğimizin, alın terimizin hakkını aldığımız bir toplu iş sözleşmesini imzalayıp bu fabrikanın kapısından davul zurna eşliğinde hep birlikte girene kadar DİSK tüm gücüyle yanınızda olmaya devam edecektir. Mücadelenizden dolayı hepinizi tekrar tebrik ediyoruz arkadaşlar.”

14 Kas 2023 - 09:26 - Gündem --- Okunma

Mahreç  Forapost Haber Merkezi