TTB: ŞEBNEM KORUR FİNCANCI’NIN, İFADESİNİN ALINIP DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vermeye gelebileceğini bildirmelerine rağmen gözaltı işlemi uygulandığını açıkladı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB), Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı hakkında, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na ifade vermeye gelebileceğini bildirmelerine rağmen gözaltı işlemi uygulandığını açıkladı. TTB’den yapılan açıklamada, “Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, ifadesinin alınıp derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Dr. Şebnem Korur Fincancı yalnız değildir, onurumuzdur” denildi.

TTB, Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınmasına tepki gösterdi. TTB, konuya ilişkin bugün yaptığı yazılı açıklamada şunları kaydetti:

“Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı, kamuoyuna da yansıyan tartışmalar ve kendisine dönük çirkin saldırılar sonucu bugün gözaltına alınmıştır. Ne bu gözaltının ne de soruşturmanın hukuki zemini vardır, zira hocamızın ifade ettiği hiçbir şey suç unsuru değildir.

“SAVCILIĞA UYGUN BİR ZAMANDA İFADEYE GELEBİLECEĞİNİ BİLDİRDİK”

Bununla birlikte, 21 Ekim 2022 tarihinde TTB Hukuk Bürosu tarafından Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı ile görüşme yapılmış, savcılığa medyadan soruşturma başlatıldığının öğrenildiği belirtilerek, talep halinde Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uygun bir zamanda ifade için gelebileceği bildirilmiştir. Bu bilgilendirmeye rağmen başsavcılık, Şebnem Korur Fincancı’nın gözaltına alınması sürecini başlatmıştır ve dahası bu süreci bir gösteriye dönüştürmüştür. Geldiğimiz noktada bu gözaltı kararı iktidar çevrelerinin uzun zamandır TTB’ye ve TTB yöneticilerine yönelik artırmaya çalıştığı baskının son aşamasını oluşturmuş, kamuoyunda gelişen tartışmalar bu çabaya yönelik bahane olarak kullanılmıştır.

“DR. ŞEBNEM KORUR FİNCANCI’NIN, İFADESİNİN ALINIP DERHAL SERBEST BIRAKILMASINI TALEP EDİYORUZ”

TTB, bahsi geçen tartışmalara dair düşünce ve ifade hürriyeti çerçevesinde gelen eleştirileri dikkatle dinlemekte ve değerlendirmektedir. Ancak bu durum, TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın uğradığı siyasi linçi ve maruz kaldığı hukuksuz uygulamaları kabul edeceğimiz anlamına gelmeyecektir. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın, ifadesinin alınıp derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Müstebit iktidarın uygulamalarına karşı demokrasiyi, barışı, bilimin bağımsızlığını, bilim insanlarının ifade özgürlüğünü ve bunlarla yakından ilişkili halk sağlığını koruma mücadelesini Dr. Şebnem Korur Fincancı’ya ve TTB'ye sahip çıkarak sürdüreceğiz. Dr. Şebnem Korur Fincancı yalnız değildir, onurumuzdur.”

26 Eki 2022 - 12:43 İstanbul- Yaşam --- Okunma

Mahreç  Forapost Haber Merkezi